Adam Sandler

adam sandler

ABD’li sinema oyuncusu, aktör, yönetmen, şarkıcı, senarist ve yapımcı.

Biyografisi :

Adam Richard Sandler, 9 Eylül 1966′da  Brooklyn, New York’ta doğdu. Annesinin adı Judy, babasının adı Stanley Sandler’dir. 1991 yılında New York üniversitesinden mezun oldu.  Jackie Titone ile 2003 yılında evlendi ve 2006′da bir çocukları oldu.

Kariyeri :

Adam 17 yaşında , bazı küçük gösterilere çıktı ve çok beğenildi. Daha sonra stand up konusunda iyi olduğunu anladı. 80′li yılların ortasında The Cosby Show’da Theo Huxtable’in arkadaşı Smitty’i bir sezon oynadı. 17 yaşında kardeşinin zoruyla yaptığı gösteriden sonra onu komedyen Dennis Miller keşfetti. Adam o zamanlar sadece bir dizide ve MTV’de gözükmüştü. Miller onu Saturday Night Live’ın yapımcısı Lorne Michaelsle ile buluşturdu.1990 yılında Sandler SNL’de yazar olarak başladı ve birkaç yıl sonra ise oyuncu olarak da kendini gösterdi. 1992 yılında ABC Afterschool Specials’ın bir bölümünde uyuşturcu satıcısı rölünde göründü. “The Chanukah Song” dahil olmakla birlikte şarkı söylemeye de başladi ve 1995′te yıldızı ve film kariyeri iyice parladı. Müzik kariyerine gelince Adam Sandler’ın son albümü “Stan and Judy’s Kid” tüm zamanların piyasaya çıktığı ilk hafta en çok satılan komedi albümü oldu ve Billboard listesinde 16.sıraya kadar yükseldi. Daha önceki üç albümü de platin plak kazanmıştı.

Adam Sandler, günümüzde ünlü bir komedyen olarak bilinir. Punch-Drunk Love, Spanglish ve Reign Over Me gibi duygusal filmlerde de rol almıştır. İlk ve tek altın Küre Ödülünü de 2003 yılında Punch-Drunk Love filmi ile kazanmıştır.

Bilinmeyenleri :

>>Filmlerinde genellikle kadın oyuncuların adı “V” harfi ile başlar. (Örnek: Vicky Valencourt, Veronica Vaughn, Virginia Bennet, Valerie…)

>>Van Halen hayranı.

>>Rob Schneider ve Chris Rock‘la çok iyi arkadaş.

>>Oynadığı her filmde Rob Schneider’ın küçük bir rolü olmuştur. Ayrıca Rob Schneider’ın başrol oynadığı filmlerde de Adam Sandler’ın bir rolü olmuştur. Bu ikili birbirlerinin filmlerinde mutlaka görünürler.

>>Büyük bir güreş hayranı.

>>Film kariyerinin Billy Madison‘dan sonra başladığını düşünüyor.

>>Kız kardeşlerinden biri hemşire diğeri ise diş hekimi.

>>Erkek kardeşi avukat.

>>Göz ameliyatı olduktan sonra, “Şimdi ne kadar çirkin olduğumu farkettim” demiş.

Filmleri :

Rol Aldıkları :

Going Overboard, Shakes the Clown, Coneheads, Airheads, Mixed Nuts, Billy Madison, Happy Gilmore, Bulletproof, The Wedding Singer, The Waterboy, Big Daddy, Little Nicky, The Animal, The Hot Chick, Mr Deeds, Punch-Drunk Love, Eight Crazy Nights, Anger Management, 50 First Dates, Spanglish, The Longest Yard, Deuce Bigalow: European Gigolo, Click, Reign Over Me, I Now Pronounce You Chuck and Larry, You Don’t Mess with the Zohan, Bedtime Stories, Crood Awakening.

Yapımcılık Yaptığı :

Deuce Bigalow: Male Gigolo, The Animal, The Hot Chick, Joe Dirt, Deuce Bigalow: European Gigolo, The Benchwarmers, Dickie Roberts: Former Child Star, Grandma’s Boy, The Master of Disguise.

Adam Sandler Resmi Sitesi :

http://www.adamsandler.com/